Rekreační a turistická funkce lesa

Rekreační funkce lesa

           

             Rekreační funkce lesa je jednou z obyvatelstvem nejčastěji využívaných funkcí lesů, přestože se o ní nehovoří  tak často jako třeba o funkci vodoochranné. Lidé ji přijímají zcela automaticky. Správce lesa si uvědomuje, že právě tento automatický přístup je jedním z nejobtížněji zvládnutelných a že význam této funkce do budoucna ještě poroste.

            Některé lesní části, zejména v okolí větších měst jsou k rekreaci využívány intenzivněji než jiné. Naším cílem je proto takové části vybrat a umožnit návštěvníkům odpovídající rekreaci. i Samozřejmě, nelze opomíjet ani ostatní lesní porosty ve správě Městských lesů Prachatice. Vždyť i ony jsou pro příležitostního návštěvníka naší vizitkou.

            Nezbývá, než neustále mít na vědomí, že návštěvník lesa si do něj přichází odpočinout, načerpat novou energii a uklidnit se. A protože o lese má svoje vlastní představy, chce své názory uplatnit v diskuzi o způsobech hospodaření v lese, které se mohou lišit od jeho představ. Musí s ním být vedena nepřetržitá komunikace a způsoby hospodaření osvětlovány trpělivě tak dlouho, až argumentaci přijme.

            Velmi dobrá dostupnost lesů obyvatelům Prachatic nepřináší pouze kladné vyžití v lesním prostředí, ale i snadnou oběť k devastaci vandalům. Za oběť řádění těmto živlům vzala za své rukou žhářů chata u Fefrovských rybníků, zničen přístřešek na Šibeničním vrchu, několikrát vykradené garáže a kolny u Fefrovské školky, odcizení několika kompletních odpočívadel a řada dalších.

            Dříve, než specifikuji některé druhy rekreačního vyžití v lesích ve správě Městských lesů Prachatice, chtěl bych všechny návštěvníky požádat o slušný přístup k lesu, který nejlépe vyjádří  známá :                                        

 

„Prosba lesa

Milý člověče !

Jsem dárcem tepla ve tvém krbu za chladných nocí v zimě a dárcem přívětivého chládku v žáru letního slunce.

Já jsem dal trámoví tvému obydlí a desku tvému stolu.

Ze mne je lože do kterého uléháš, i kleč tvého rádla.

Já jsem dal topůrko do tvé sekery a branku tvého plotu

Ze mne je dřevo tvé kolébky i tvé rakve.

Jsem tím, čím pro blahobyt je chléb a pro krásu kvítko.

Slyš tedy mou prosbu : nepustoš mě !    

 

Turistické cíle

 

Rozhledna Libín

             Na nejvyšším vrcholu Šumavského podhůří - Libíně (1096 m n. m.) - stojí již od roku 1883 kamenná, 27 metrů vysoká rozhledna. Architekt a stavitel Reichert z nedalekých Prachatic projektoval věž, kterou o 11 později doplnila také hájovna, sloužící zároveň jako výletní restaurace. Rozhledna byla hojně navštěvovaná až do 2. světové války, za které sloužila armádě. Později chátrala, ale po rekonstrukcích v letech 1964 a 1994 dnes opět slouží široké veřejnosti.

            Z věže je kruhový výhled na Prachaticko, Vysočinu, Novohradské hory a Šumavu. Za mimořádně dobrých podmínek bývají vidět i rakouské Alpy. Na Libín vás z Prachatic dovede červená turistická značka, pohodlnější je však cesta z Libínského sedla od silnice na Volary. Otevřeno je po celý rok, denně mimo pondělí cca od 11 do 16 hodin (rozhledna i přilehlý stánek s občerstvením). Platí se vstupné 10 Kč.

 

Husinecká přehrada

            Údolní přehrada na řece Blanici mezi Husincem a Prachaticemi (asi 5 km severně) patří k nejstarším v jižních Čechách. Její stavba byla zahájena v roce 1934. Hlavním účelem stavby byla ochrana Husince a dalších obcí před povodněmi. Jezero vzniklé za přehradní hrází zachycovalo a dodnes zachycuje při jarním tání velkou vodu. Přehrada byla dokončena v roce 1939 a k jejímu základnímu využití přibyla postupně i další. Nádrž vzniklá před hrází se stala rezervoárem, který zásobuje okresní město Prachatice pitnou vodou.

            V letech 1950 - 1954 byla pod hrází postavena malá hydroelektrárna, která je osazena jedním turbosoustrojím s Kaplanovou turbínou a instalovaným výkonem 0,5 MW. Kamenná hráz je vysoká 34 m a v koruně dlouhá 196,5 m. Vozovka, která po 5 m široké koruně vede, je ve výšce 25 m nad hladinou jezera. Jezero, které za hrází vzniklo, dosahuje rozlohy 68 ha a obsahuje 6,53 mil. metrů krychlových vody.

        Přehrada je postavena z kamene, který byl lámán v nedalekém velkolomu na Kobylí Hoře u Prachatic. Kámen byl na stavbu dopravován pomocí lanovky, jež překlenula celé široké údolí. Přes hráz vede silnice z Prachatic do Husince. Vede tudy také trasa červené značky z Prachatic (asi 5 km) do Husince (asi 3 km). Podél nádrže vede žlutá turistická značka od hráze a dále údolím řeky Blanice až ke Křišťanovickému rybníku nedaleko zříceniny hradu Hus.

 

 Sportovní objekty a cíle

Lanový park Libín

            Lanový park Libín, je postaven v krásné a díky poloze ve velmi atraktivní přírodní scenérii bývalého dioritového dolu. Diorit se zde těžil před více než 100 lety, z kterého se vyráběly kamenky a koryta. Díky tomu se zde utvořily propasti a přírodní jezírko,přes něž neopakovatelným zážitkem, končí trasa jednoho z okruhů, přejezdem v necelých dvaceti metrech.Na jednom z okruhů, v zhledem k nadmořské výšce téměř 1100 mnm, se vám naskytne ojedinělý výhled do krajiny z korun stromů. 1,5 kilometru dlouhý lanový park, s více jak osmdesáti překážkami, se skládá ze šesti tras.

První trasa ,,dětská trasa“(DT) je speciálně vyvinutá pro naše nejmenší, pouze půl metru nad zemí a je vytvořena z patnácti překážek posloupně navazujících na sebe dle obtížnosti. Trasa je též vhodná pro handicapované děti a seniory.

Druhá trasa „horní trasa“(HT) prověří Vaši zdatnost a odvahu. Na jejím základě se poté rozhodnete, jakou trasu a jaké obtížnosti si zvolíte.

Třetí trasa „Panoramatická“(PT), je trasa střední obtížnosti.Je nejdelší, s nejvíce překážkami.Je postavena do kruhu po hranici lanového parku a díky tomu je zní nádherný rozhled do krajiny.Jako vyvrcholením trasy, je přejezd přes přírodní jezírko.Tato trasa Vás též zavede do míst, kam byste se pěšky, vzhledem ke skalnatému terénu, jen velmi obtížně dostávali a tím se Vám naskytne pohled na téměř panenskou přírodu.

Čtvrtá trasa „technická“(TT), je trasou nejobtížnější. Projdete si zde jedny z nejobtížnějších překážek, s množstvím dlouhých přejezdů. Tato trasa Vás maximálně prověří ve Vaší zdatnosti a odvaze.

Pátá trasa „Flying Fox“(FFT), je trasa utvořená pouze ze sjezdů různých rychlostí a vzdáleností.


Adrenalinová věž je pro letošek další novinkou (dokončeno květen 2010), kterou Vám zpestříme Vaši návštěvu v našem parku. Budete si moci vyzkoušet volné lezení na ,,Lezecké stěně“ (LS) a skočit si do jedné z propastí na ,,Obří houpačce“ (OH). Pro týmové akce zde bude obří žebřík.

Trasy můžete různě kombinovat dle Vaší zdatnosti. Je možné si projít pouze jednu trasu nebo všechny.

 

V našem lanovém parku, který je na rozloze jednoho hektaru a tím je jeden z největších v Čechách i ve střední Evropě,je pro vás připraveno šest tras. Najdete nás na vrcholu hory Libín u Prachatic, s možností navštívit vyhlídkovou rozhlednu nebo se občerstvit v bezprostřední blízkosti parku.

 Lanový park Libín, je postaven v krásné a díky poloze ve velmi atraktivní přírodní scenérii bývalého dioritového dolu. Diorit se zde těžil před více než 100 lety. Díky tomu se zde utvořili propasti a přírodní jezírko, přes něž končí trasa jednoho z okruhů, přejezdem v necelých dvaceti metrech. Na jednom z okruhů, v zhledem k nadmořské výšce téměř 1100 mnm, se vám naskytne ojedinělý výhled do krajiny z korun stromů.

V dětském parku si přijdou na své děti již od 2 let. Horní trasa vás připraví na těžší trasy a je podmíněná výškou účastníků minimálně 130cm. Panoramatická trasa vás zavede až do samých korun stromů a je nejdelší trasou v našem parku. Technická trasa prověří ty nejodvážnější. Jako odměna vám bude trasa Flying Fox,která není fyzicky náročná, ale zažijete na ní spoustu zábavy. Pro opravdové vyznavače adrenalinu jsme pro vás nově vybudovaly adrenalinovou věž s lezeckou stěnou, obří houpačkou a překážkami pro firemní akce.

Trasy můžete různě kombinovat dle vaší zdatnosti.

Leden, únor, březen, duben, květen, červen:

 Sobota – Neděle 10,00 hod – 17,00 hod

Červenec – Srpen:

Každý den 10,00 hod – 18,00 hod

Září – Říjen – Listopad – Prosinec:

Sobota – Neděle 10,00 hod – 17,00 hod

 O svátcích a prázdninách:    10,00 hod – 17,00 hod

Po telefonické dohodě a při min. počtu 15 osob v jakýkoli den a hodinu

 

Sjezdovka Libínské Sedlo

            Sjezdovka se nachází na kraji obce Libínské Sedlo, cca 50 m od hlavní silnice Prachatice-Volary.Svým profilem a nízkou náročností je vhodná zejména pro začínající lyžaře a to každého věku. Je ideální pro rodiny s malými dětmi, pro které je k dispozici lyžařská školička pod vedením zkušených instruktorů. Samozřejmostí je úprava sjezdovky rolbou a večerní lyžování.

 

 

Běžecké trasy

            V okolí Prachatic je k dispozici cca 25 km značených lyžařských tras, vzhledem k terénním poměrům většinou vyšší náročnosti. Městské lesy Prachatice zakoupily v r.2004 sněžný skútr na úpravu stop. Trasy jsou upravovány při dostatečné sněhové pokrývce většinou před víkendem, popř. při nové sněhové nadílce.

            Na mapce značené trasy červeně jsou v zimě vymezeny pouze pro lyžování, neprovádí se zde žádné lesnické činnosti, které by narušily upravované lyžařské stopy. Modře značené trasy jsou upravovány pouze pokud zde neprobíhá zimní těžba a odvoz dřeva.

 

 

Cyklotrasy

 

 

Nordic walking

Nordic walking Prachatice.pdf (1,8 MB)

 

Turistická stezka kolem Prachatic

Vyhlídková stezka kolem Prachatic - Šibeniční vrch.pdf (516,5 kB)

 

 

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode